Ekonomi

Yabancılar TL tahvil alım tavsiyesinde yüzde 35 getiri görmek istiyor

JPMorgan, son dönemde yüksek getiri sağlayan uzun vadeli lira cinsinden tahviller için satın alma tavsiyesine geçmeden önce getirilerin daha da artmasını bekleyecek.

Aralarında Jonny Goulden’ın da bulunduğu JPMorgan stratejistleri Cuma günü yayınlanan bir notta, “Tahvil getirileri artmaya devam ediyor, ancak satın alma tavsiyesine geçmek için daha fazla düzeltme yapılması gerektiğini düşünüyoruz.” dedi.

Gerçeğe uygun değeri yüzde 35,7 civarında

Stratejistler, 10 yıllık lira cinsi tahvillerin getirisinin rayiç değerini yüzde 35,7 civarında gördüklerini ve bu seviyeye ulaşana kadar “beklemeye devam edeceklerini” söyledi.

Türkiye 10 yıllık lira tahvil endeksi Cuma günü yüzde 29’un üzerinde işlem gördü. Bu, 10 yıllık tahvillerin ilk kez ihraç edildiği 2010 yılından bu yana en yüksek seviye oldu.

Merkez Bankası’nın Perşembe günü gösterge faiz oranını 500 baz puan artırması ve ardından faiz artırımlarını açıklaması ve TCMB’nin bugün açıkladığı kararlarla bazı menkul kıymet İmkanı uygulamalarına son vermesinin ardından getiriler hızla yükseldi.

Rapora göre JPMorgan stratejistleri, “risk/getiri doğrudan lira uzun pozisyonlarına kaydığı için” lira için “piyasanın üzerinde getiri” tavsiyesini sürdürdüklerini söyledi. Raporda, “Yetkililerin Dolar/TL’nin daha fazla yükselmesine izin vermeme motivasyonu var, bu da enflasyonu artıracaktır. Aynı zamanda önceki analizlerimiz liranın ucuz ve rekabetçi olduğunu, dolayısıyla ek devalüasyona gerek olmadığını gösteriyor” denildi. “

gevas-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu