Ekonomi

İngiltere Merkez Bankası Üyesi Haskel: Faiz Artış Olasılığı Gözardı Edilemez

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Kurulu (BoE) Dış Üyesi Jonathan Haskel, enflasyondaki “eğilim ve kalıcılığı” yakından izlediklerini belirterek, faiz artırımlarının devam etme olasılığının göz ardı edilemeyeceğini belirtti.

Haskel, The Scotsman’daki yazısında, İngiltere ekonomisinin çok zor bir dönemden geçtiğini belirterek, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın özellikle haneleri ve iş yerlerini vurduğunu belirtti.

Enflasyonun Ekim 2022’de yüzde 11,1 gibi rekor seviyeye ulaştığını, ardından Nisan’da yüzde 8,7’ye gerilediğini hatırlatan Haskel, “Enflasyon hala çok yüksek. Bu oranı yüzde 2’ye çıkarma hedefimizde kararlıyız. Bunun için elimizde araba faizleri var.Faiz oranları.Oranların artması kaçınılmaz olarak borçlanma maliyetlerinin artması anlamına geliyor ancak ısrarcı ve yüksek enflasyonun daha çok ekonomik maliyeti var.” ifadelerini kullandı.

Enflasyonun ‘eğilimini ve kalıcılığını’ yakından takip ettiklerini kaydeden Haskel, “Enflasyondaki gidişat karşısında faizlerin daha fazla artmasının göz ardı edilemeyeceği kanaatindeyim. enflasyonun ulusal ekonomiye gömülmesi için çok daha kötü.” değerlendirmesini yaptı.

İngiltere’de 2024’ten önce faiz oranlarında indirim yok

ING’nin İngiltere’deki faiz oranlarına ilişkin yayınladığı notta, süregelen ve yüksek enflasyon nedeniyle piyasanın BoE’ye bu yıl 4 kez daha faiz artırmasını fiyatladığı bildirildi.

Notta, ülkedeki maaş artışlarının zirve yaptığı, faiz oranlarında ise 2024’ten önce düşüş eğiliminin beklenmediği kaydedildi.

ING, BoE’nin faiz oranlarındaki ilk indirimine gelecek yılın ortasında başlamasını ve oranları yüzde 3’e kadar düşürmesini bekliyor.

BoE, 11 Mayıs’taki son toplantısında politika faizini %4,25’ten %4,50’ye yükseltti. Banka’nın 22 Haziran’daki toplantısı öncesi faiz artırımlarına devam edeceği öngörüleri netleşirken, yurtta Mayıs ayı enflasyon verileri ise toplantıdan hemen önce 21 Haziran’da açıklanacak.

haberyalvac.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu