Haber

SARIYER’E ARAMA KURTARMA KÖPEK PROTEO HEYKELİ YAPILACAK

2011 Van depreminde gönüllü olarak geldiği Van’da hayatını kaybeden Atsushi Miyazaki ve depremlerde hayatını kaybedenler için Sarıyer’de anma töreni düzenlendi. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Meksikalı bir yardım grubuyla geldiği Adıyaman’da yapılan çalışmalarda hayatını kaybeden arama kurtarma köpeği ‘Proteo’nun parka heykelinin dikileceğini duyurdu.

2011 Van depreminin ardından gönüllü olarak geldiği Van’da depremlerde hayatını kaybedenler ve enkaz altında yaşamını yitiren Atsushi Miyazaki için anma töreni düzenlendi. Sarıyer’deki ‘Atsushi Miyazaki’ parkında düzenlenen törene Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Japonya İstanbul Başkonsolosu Kenichi Kasahara, Meksika İstanbul Başkonsolosu Maria Isabel Armida Limon ve Hindistan İstanbul Başkonsolosu Sudhi Choudhary katıldı. Saygı duruşu ile başlayan törende, Meksika Arama Kurtarma Timi ile birlikte geldiği Adıyaman’da arama kurtarma çalışmaları sırasında hayatını kaybeden Proteo adlı köpek heykelinin parka dikileceği açıklandı. .

‘PROTEO’YA BAĞLIYIZ’

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Dayanışmayı 2011 yılında olduğu gibi uluslararası boyuta taşıdı. Van depreminden sonra bu parka Miyazaki’nin adını vermek için ailesinden ve Japon hükümetinden izin aldık. Vatandaşlarımızı enkaz altından kurtarmak için binlerce kilometre uzaktan gelen vefa borcumuz olan isimlerden biri de arama kurtarma köpeği Proteo. Asker olduğu için Meksika Ordusu’nun izniyle heykelini parkımıza yerleştirmek istiyoruz” dedi.

‘İyi Bir Asker Olarak Görevini Yerine Getirdi’

Depremde hayatını kaybedenler için başsağlığı dileyen Meksika’nın İstanbul Başkonsolosu Maria Isabel Armida Limon, Proteo’nun sadece bir köpek değil, bir asker olduğunu söyledi. Hayatı boyunca kışlada emirlere uyarak yaşadı. Aldığı son talimat, yardım için Türkiye’ye 20 saatlik bir uçuş yapmaktı. İyi bir asker olarak görevini yaptı, askeri ekibi ve diğer kurtarıcılarla birlikte korkunç deprem sırasında insanları enkazdan çıkarmaya yardım etti. Bugün tüm kurtarma ekibine ve başarılarına teşekkür ediyoruz” dedi. Tören, Atsushi Miyazaki’nin parktaki heykeline karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu