Haber

Ortaokul öğrencileri dünyanın her yerinden kontrol edilebilen sera geliştirdi

Ortaokul öğrencileri dünyanın her yerinden kontrol edilebilen sera geliştirdi

DÜZCE – Düzce’de ortaokul öğrencileri uzaktan kontrol edilebilen akıllı sera sistemi geliştirdi. Yağmur suyu serada depolanmakta, seranın sıcaklığı ve aydınlatması bitkinin ihtiyacına göre ayarlanabilmektedir.

Düzce’de Gölyaka Ortaokulu öğrencileri, çiftçilerin hızlı bir şekilde kullanabileceği akıllı sera geliştirdi. Seranın sıcaklığından yağmur suyunun depolanmasına kadar her detayı düşünen öğrenciler, serada gece gündüz üretim yapabilmeleri için aydınlatma sistemi de geliştirdiler.

“İnsan gücü minimuma indirildi”

7. sınıf öğrencisi Burçin Berra Akbaş, projede insan gücünün minimum seviyeye indirildiğini belirterek, “Yağmur suları su deposuna gidiyor. Depoya giden yağmur suları ekin yetiştirmek için kullanılıyor.”

Akıllı sera sistemi için mor ışık kullandıklarını ifade eden Ceren Alioğlu, “Seramızda fan açılıp kapanıyor. Seramızda sıcaklığı düşürmek için fan kullanmayı tercih ettik. Aydınlatmamız var. Mor ışık da kullandık. . Bu ışıkla bitkiler daha çok fotosentez yapabiliyor. Ayrıca serada otomatik sulama sistemi var” dedi.

“Projemiz uzaktan kontrol edilebilir”

Projede yer alan bir diğer öğrenci Yiğit Efe İlhan ise, “Seramızdaki ürünleri dünyanın her yerinde üretmek artık çok kolay. Geliştirdiğimiz uygulama sayesinde projemiz uzaktan kontrol edilebiliyor. toprağın ve suyun sıcaklığını uygulama içinden alıyoruz. Dünyanın neresinde olursak olalım seramızı akıllı bir cihazla kontrol edebiliyoruz.’ ifadelerini kullandı.

“Seranın iç sıcaklığını, aydınlatmasını ve nemini bitkinin ihtiyacına göre ayarlıyoruz”

Projeyi geliştirmeden önce uzun süre fikir alışverişinde bulunduklarına işaret eden Gölyaka Ortaokulu Müdür Yardımcısı Eray Keçeli, “Seracılık faaliyetlerinde teknolojiyi nasıl kullanabiliriz diye düşündük. Çalışmalardan daha iyi verim alırız diye düşündük. böyle bir sistem geliştirdik.Sera sistemi 3 şekilde kontrol edilebiliyor.Yazılım,manuel ve Tablet üzerinden kontrol edilebiliyor.Yağmur suyunu depolayarak içindeki bitkileri sulayabiliyoruz.Böylece yağmur suyu boşa gitmiş olmuyor. seranın iç sıcaklığını, aydınlatmasını ve nemini bitkinin ihtiyacına göre ayarlayabiliyoruz.Geliştirdiğimiz uygulama sayesinde dünyanın her yerinden seramızı kontrol edebiliyor ve işlerin daha doğru gelişmesini sağlayabiliyoruz.” konuştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu