Haber

Ericek çaresiz: ‘Geriye sadece ölümün kokusu kaldı, umutlar tükeniyor’

MARAŞ – Depremin ardından acil ihtiyaçların köylere dağıtılmasını sağlamak için Maraş’a giden Akdeniz Üniversitesi öğrencileri, özellikle kırsal kesimde halkın büyük bir eksiklik yaşadığını söylüyor. Köy köy gezerek gerekli erzakları ulaştırdıklarını, enkaz altında yaşam arama çalışmalarına yardım ettiklerini belirten öğrenciler, gördükleri görüntüleri anlattı.

‘KOCA KÖYÜ YIKIYOR’

Maraş’a 56 kilometre uzaklıktaki Göksun ilçesine bağlı 1.393 metre rakımlı Ericek Köyü’nde gözyaşları içinde yürürken yaşananları kaydeden üniversite 2. sınıf öğrencisi Sezgin Çakal, içinde bulundukları durumu dile getirdi. bu kelimeler:

“Köy meydanı harabe. Büyük bir köy moloz altında. Her yer kar. Kardan dolayı göremiyorsunuz. Enkaz karla kaplı. Hiçbir yaşam belirtisi yok. Hatta çok zor. Buraya bir adım atın.Kocaman bir mezarlığa dönüşen köyde, dondurucu soğuklar -8 dereceye kadar düşüyor.Havada hala umut ve nefes var. Bugün mucize gibi bir şey oldu. 7-8 yaşlarında bir çocuk kardan canlı olarak çıkarıldı. Ambulans onu götürdü. Hastane yolunda durabilirse yaşayacak.”

‘KORKU FİLMİ GİBİYİZ’

Dün geceden beri Ericek Köyü’ne yardım ulaştırdıklarını belirten üniversite öğrencisi Reşat Arslantepe, o andan itibaren yaşadıklarını da şöyle anlattı:

“Dün gece buraya yardıma geldik. Hava çok soğuk. İnsanlar kendi çabalarıyla geceleri karların ortasında ateş yakarak yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Kurbanların durumu çok içler acısı. Ölüleri sarıyorlar. Battaniyelere sarılı yakınlarının. Ne ulaşabilecekleri bir sağlık kuruluşu, ne de ölülerini koyabilecekleri bir yer yok.Çelik soğuğa rağmen cesetler kokmaya başladı. Onları mescidin yanına bıraktılar. Yüksek bölümlerde yardım bekleyen insanlara bile ulaşmanın bir yolu yok. Bir korku sinemasının içine girmek üzereyiz. Tarifsiz bir felaketten ve gördüğümüz onca acıdan geriye sadece ölüm kokusu kalıyor. Umut tükeniyor.”

Ericek Köyü’nde ölenlerin cesetleri battaniyelere sarılarak bekletiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu