Ekonomi

Depremzedelerin abonelik sözleşmelerini iptal etme hakkı var

Depremzedeler, içinde bulundukları zorluklar nedeniyle bedelini ödeyemedikleri veya yararlanma imkanları olmadığı için aboneliklerini sonlandırmak istiyorlar.

depremzedeler, “mücbir sebep”Kapsamında.

Bu koşullar altında depremzedelerin abonelik ve hizmet sözleşmelerini iptal etme hakları bulunmaktadır.

Taahhütlü abonelikler için düzenleme yapılacak

Sözleşmeli aboneliklerde cayma ücreti alınmayacak şekilde düzenleme yapılmalıdır.

Hizmet sözleşmelerinin feshine yönelik talepler de bulunmaktadır.

Bu kapsamda spor salonu veya derslik gibi kurumlarla imzalanan telefon, internet veya dijital televizyon yayın abonelik sözleşmeleri ve hizmet sözleşmeleri de bulunmaktadır.

“Depremde sözleşme fesih hakkı var”

Ticaret Bakanlığı Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği’ne göre tüketici, belirsiz süreli veya bir yıllık veya daha uzun süreli abonelik sözleşmesini dilediği zaman herhangi bir sebep göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin feshetme hakkına sahiptir.

“Geçerli hakkı olanın akdi batıldır”

Süresi bir yıldan az olan abonelik sözleşmelerinde, tüketicinin hizmetten yararlanmasına engel olabilecek geçerli bir sebebin varlığı halinde sözleşme feshedilebilir.

OHAL bölgesi ayrıcalıklı

Olağanüstü hal (OHAL) ilan edilen deprem bölgesinde, yukarıda belirtilen cayma ücretinin internet ve telefon gibi hizmetlerden alınmaması için halkın düzenleme yapması önem arz etmektedir.

Şimdi de Bilgi Teknolojileri ve İrtibat Kurumu’nun (BTK) telekomünikasyon sektörüne yönelik aboneliklere ilişkin düzenleme yapması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu