Teknoloji

Çinli Lenovo, 14 yılın en kötü gelir düşüşünü yaşadı

2017’de taban gören bilgisayar satışları, 2021’de yüzde 14,8 büyümeyi başardı. Bu büyümedeki en değerli etken, koronavirüs nedeniyle getirilen kısıtlamalar ve uzaktan çalışma uygulamaları oldu.

Öte yandan 2022 yılında pandeminin etkisini kaybetmesi ve küresel chip tedarik sorunlarının ortaya çıkması satışları olumsuz etkiledi.

Araştırma şirketi Gartner’ın bir raporuna göre, geçen yıl bilgisayar satışları 2021’e kıyasla yüzde 16,2 düşüşle 286,2 milyon adet oldu.

Lenovo gelirleri 14 yılın en düşük seviyesinde

Çinli Lenovo, kişisel bilgisayar talebindeki düşüş nedeniyle 14 yılın en kötü gelir düşüşünü kaydetti.

Dünyanın en büyük kişisel bilgisayar (PC) üreticisi, Ekim-Aralık 2022 çeyreğindeki toplam gelirinin bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 24 düşüşle 15,3 milyar dolar olduğunu söyledi.

Lenovo Yürütme Konseyi Lideri Yang Yuanqing, faydaların ardından bir analistle yaptığı görüşmede, tüm PC ve taşınabilir pazarının son çeyrekte “ciddi bir durgunluk” yaşadığını ve şirketin maliyetleri kısmak ve verimliliği artırmak istediğini söyledi.

Lenovo’nun pazardaki rakipleri Dell ve HP, personel azaltacaklarını açıkladı. Dell yaklaşık 6.650 kişiyi, yani küresel işgücünün yüzde 5’ini işten çıkaracağını söylerken; HP, 2025 mali yılının sonuna kadar 6.000 kişiyi veya küresel iş gücünün yaklaşık yüzde 12’sini işten çıkarmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu